www.gizlicennetler.com Türkiye'nin Gizli Cennetleri
 
  Gizlicennetler Site Hakkında Ziyaretçi Defteri İletişim  
Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Ne Yenir? Alışveriş İlginç Yerler Telefonlar
 
Şanlıurfa
 
 

Urfa’da alışverişin kalbi tabii ki Kapalıçarşı’da atıyor. Burada aklınıza gelebilecek hemen her türlü ürün kendilerine ayrılan sokaklarda satılıyor. Bunlar arasında terzilerin bulunduğu sokak ise bir başka ilginç yer. Bu sokakta yan yana dükkanlarda dizili onlarca terzi, bir dikiş makinesinden oluşan tezgahlarında siftah bekliyorlar sakince. Kimi kumaş pazarından aldığı elbiselik kumaşları kimi gömleklikleri buraya getiriyor. Anında istediği şekilde kendisine elbisesi dikiliyor. Eğer üzerinizdeki giyside bir sorun varsa anında tamir ediliyor. Dikiliyor.


 
Eğer kendinize halı ve kilim almak istiyorsanız, Kapalıçarşı içinde bulunan Sipahi Pazarı tek adres. Birbirinden renkli, farklı desenli kilim ve halılar müşterileri bekliyor. Türkiye’nin hemen yer yerinden gelen kilimler ve halılar burada. Fiyatları da büyük şehirlerdekilerden çok uygun.

Urfa denince akla gelen bir başka geleneksel ürün ise keçe. Kapalıçarşı’da sadece keçe değil, geleneksel ürünlerden olan “yamşah” yani aslında başörtü olarak yapılan ama günümüzde masa örtüsü olarak kullanılan  dokumalar da  bulma imkanınız var.

 

URFA ÖZGÜ GÜMÜŞ BİLEZİKLER.

 

Mahmut Tekin, Şanlıurfa'da şehre özgü akıtma bilezikleri bulabileceğiniz bol çeşitli en uygun yerlerin başınd geliyor. Tekin dükkanında yer alan ürünleri şöyle anlatıyor:

"Tamamen el işi olarak yapılır. Zinciri ve üstü el işi. Eski tarihe dayanıyor. En az 150 yıllık bir model. Böyle bir tanesi 4-5 günden aşağı çıkmaz. Urfa düğünlerinde kesim kağıtlarına yazılır. Onu almak altın olarak şart konulur. Akıtma denilir. Gerdanlık elmas olarak. Telkari ve şimralı diye geçer. Oymalı ve telkari olarak değişiyor."

 
Ne Yenir? İlginç Yerler

1998-2018 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan, kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Siteyle ilgili her türlü sorunuz için, burayı tıklayınız.
Tasarım ve Uygulama YSM Bilgisayar

Son Güncelleme : 06.01.2018

/