www.gizlicennetler.com Türkiye'nin Gizli Cennetleri
 
  Gizlicennetler Site Hakkında Ziyaretçi Defteri İletişim  
Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Ne Yenir? Alışveriş İlginç Yerler Telefonlar
 
Alaçatı
 
 


Alaçatı, son bir kaç yıldır özellikle İzmir’de yaşayan, yaşam ve yemek tutkunu genç iş kadınlarının öncülüğünde bambaşka bir kimliğe büründü. Bu yeni nesil girişimciler, her biri dökülen, yıllarca el uzatılmamış evleri tek tek alarak, büyük bir keyifle yemek yenilecek ve kalınacak yeni lezzet durakları ortaya çıkardılar.

 

O EV

Bunların başında, O Ev geliyor. Sahibi Alaçatı’yı ilk keşfedenlerden biri Emel Aliberti. O Ev, bugünlerde Türkiye’nin en şık otel ve restoranlarından biri haline gelmiş durumda. Hizmet veren bina satın alındığı zaman tam virane halindeymiş. 4 yıl süren bürokratik işlemler, uğraşmalardan sonra burası çok farklı bir dekor anlayışıyla, hizmete girmiş.

 

Mutfakta, 30 yıl Amerika’da şef olarak çalışan Emel Hanım’ın babası, Neşet Akalın’a emanet. Mönü’de dünya mutfaklarından seçmeler var.

 

50 kişilik bu tesiste, leziz yemekleri tatma imkanınız var. Fiyatları yemek kalitesiyle orantılı olarak standartların üzerinde. Ancak lezzetleri, verdiği tad ve genel atmosferle değer.

Tel; 0232 716 61 50

 

AGRİLLA

Bir zamanlar tütün deposu olarak kullanılan bina, şimdi ise özel tatları bulabileceğiniz restoran olarak müşterilerini ağırlıyor. En büyük özelliği ise kahvaltıları.

Tel; 0232 716 85 94

 

TRİO

Doğayla içiçe bir tesis. Yeşillikler içinde, leziz yemekler sizleri bekliyor.

Tel, 0232 716 88 22

 Sailor's Otel'de sakizli muhallebi ve naneli limonatanin tadina mutlaka bakin!
Sailor's Otel'de sakizli muhallebi ve naneli limonatanin tadina mutlaka bakin!

 

İMREN TATLI VE HELVA EVİ.

1941 yılından bu yana açık. Sakızlı ve mercan köşklü dondurması meşhur. Ayrıca sakızlı kurabiyesini unutmamak lazım.

 

YILDIZ RESTORAN:

Yaz Kış açık. Selanikli aile tarafından işletiliyor. Selanik usulü soğan böreği ise çok lezzetli.

 

TUVAL:

Bir başka lezzet durağı. Bugüne kadar 9 yemek kitabı yazan Gökcen Adar’ın tavsiyesiyle menüye konulan gül baklavası ise mutlaka tadılması gereken lezzetlerden. Çünkü bir eşi neredeyse Türkiye’de yok.

GÜL BAKLAVASI: İçinde Isparta’dan gelen şekerle ovulmuş gül yaprakları olan, gül börek şeklindeki hazırlanmış gül baklavası hafif sosla nefis bir lezzet.

Burada ayrıca zom patlıcan, sucukaki köfte, muska böreği ve paşa mezesi ise tadılması gereken diğer lezzetler. Bir başka lezzet ise, tatlı lor peyniriyle karıştırılarak hazırlanan kaya koruğu turşuşu çok ilginç...

 

 SAKIZLI KAHVE.

Alaçatı’ya özgü bir başka lezzet. Sakızlı kahveyi Alaçatı kahvelerinde içebilirsiniz. Közde pişirilen bu kahve size bir başka lezzet verecek.

DELİCE

Bir restoran degil de, masal diyarı gibi. Tüller ve mumlarla bezeli dekorasyonuyla kendinizi adeta masal diyarında hissediyorsunuz.
Şarap kavı gerçekten şarap tutkunlarını memnun edecek düzeyde.

Tel, 0232 716 62 60

 

CLUB BABA

Alaçatı’nın en renkli ve en büyük bahçesine sahip restoranı. Sahibi Metin Yeşil Sakız, 23 yıl Almanya’da bir Türk lokantasının işletmeciliğini yaptıktan sonra Alaçatı’ya yerleşmiş. Ege mutfağı ağırlıklı 150 kişilik restoranda, kahvaltılar çok leziz ve ünlü.

Tel, 0232 716 82 59

 

Alaçatı’da tabii ki, sadece lüks tesisler ve lokantalar yok. Dost Pide Evi’nde, Karadeniz’in pidelerini yeme şansınız var.

 

ÖZBİR CAFE

Her yerde bulamayacağınız kabakçiçeği dolmasının tadına mutlaka bakın. 


ALAÇATI KAVUNU...

Tabii ki Alaçatı deyince, bölgenin kendine özgü kumlu ve kiraçli toprağında yetişen o özel tatlı ve sert kavunu unutmamak lazım. Kavun mevsiminde buraya gittiyseniz, motor arkasına bağladıkları römorklarında, büyük şehirlerde bulamayacağınız fiyatlarla köylülerin evlerin aralarında sattıkları kavunları mutlaka alın.

 

Bu kavunları bir de sonbahar aylarında ipe asarak yere temas ettirmeden saklamayı başarabilirseniz, kışın bu lezzetin tadına bakabilirsiniz...

FAHİR BALIK RESTORANI

Alaçatı’ya gidip de balık yemeden gelinir mi diyorsanız, haklısınız. Bunun için en iyi adreslerden biri, Alaçatı’ya yapılan yeni limanın hemen içinde bulunan
Fahir Balık Restoranı.

Büyük şehirlerde bulunan lüks balık lokantaları gibi değil. Dekoruyla, mutfağıyla sade. Hatta biraz salaş. Ama kömür ateşinde yapılan ızgara balıkların tadına doyulmuyor. Buzdolabından istediğiniz balığı kendiniz seçiyorsunuz. Sonra da limanı seyretmeye başlıyorsunuz.

 

Kömür atesinde balığınız pişerken bir yandan da salatanız hazırlanıyor. Bol limonlu salatanızı masanıza önce geliyor. Tadına bakarken, bir müddet sonra da kömür ateşinde ızgara edilen balığınız sofranıza arzı endam ediyor. Keyifle balığınızı yeme fırsatını yakalıyorsunuz. Fiyatları da göz korkutmayan cinsten.

Alaçatı girişinde bulunan elektrik üreten pervaneler.
Alaçatı girişinde bulunan elektrik üreten pervaneler.

 
Nerde Kalınır? Alışveriş

1998-2018 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan, kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Siteyle ilgili her türlü sorunuz için, burayı tıklayınız.
Tasarım ve Uygulama YSM Bilgisayar

Son Güncelleme : 06.01.2018

/