ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Dalyan
HAVA
DURUMU
Muğla
1/4°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

MAVİ YENGEÇ

Yemekten önce güzel ve ilginç bir öyküyle başlayalım. James Bond filmlerinin birinde Bond, şık ve güzel hanım arkadaşıyla lüks restorana gidip, şarap menüsünü inceler. Sonunda en pahalı siparişi verir. Sıra yemek seçimine gelmiştir. Bu defa yemek menüsünü uzun uzun inceler. Yine restoranın en pahalı yemeği olan, "Mavi Yengeç" ısmarlanır. Bu mavi yengeci, çocuklar bile oltalarıyla tutabilir Dalyan'da... İşte böylesine pahalı, lüks ve erişilmez olan mavi yengecin, restoranlarda da kömür ızgarası ve haşlaması yapılıyor.

KEFAL BALIĞI

Dalyan'da akla ilk gelen yiyeceklerin biri de etinde kesinlikle toprak kokusu bulunmayan kefal balığı. Aslına bakarsanız, bölgede 22 çeşit kefal balığı yakalandığı söyleniyor. Yapısı ve gözüne göre tanınan bu balığın en makbulü, "koca kafa" denilen Mavru Kefali... Dalyan'daki kefaller hem tatlı hem de tuzlu suda yaşadığı için, farklı lezzete sahip. Aynı şartlarda levrek, çipura ve yayın balığı da Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi'nde bulunuyor. Köyceğiz Gölü, bir hafta denize , bir tersine akıyor. Balıklar yumurta bırakmaya Dalyan'a girip sığınıyor. Sonra da denize açılıp doğal yemle besleniyor. Fosfor zengini havyarı, mumlanıp tüketilirken, kefallerin kömürde ızgarası, tavası, buğulama ve plakisi yapılıyor.

GEREN

İztuzu Sülündür Gölü çevresinde toplanan deniz börülcesi (Geren) limon, zeytinyağı ve sarmısak sosuyla yenirken, ağızda lezzet kazanan bir meze çeşidi. Denizle kıyının birleşme noktasında yetişen ve bir tür yosun olan deniz börülcesi, hafif acımsı.

Dalyan'da kanal boyunca su kenarına dizili ya da sokaklara taşan masalarıyla bir çok restoran bar var. MelodyRiveside ve Saray Begonvil, bunlardan bazıları. Taze portakal suyu satan ve tost yapan büfeler ya da jazz barda müzik dinlemek tercihi size kalmış.

Çamur banyosu gezinizde, İrfan Tezbiner'in işletmesi olan kafede, paket sandviç çeşitleri ve porsiyon döner yiyebilir, doğal üzüm ve karpuz suyunu içebilirsiniz.

İztuzu kumsalında denize girebilir ya da çardakların altında oturup, dalgaların sesini dinleyebilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR
YORUMLAR
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
FACEBOOK YORUMLARI
ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
YORUMLAR
    Henüz yorum yapılmamış...
© 1998-2019 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 25.01.2018    Toplam Ziyaretçi: 2.488.669