ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Maşukiye
HAVA
DURUMU
Sakarya
21/32°
SAKARYA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
kesinlikle gidilmeli
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Bir başka tadı var.

Maşukiye'de çevre gezilerine keyifle çıkabilirsiniz.

Maşukiye'de ilginç yerlere gelince. Sonbahar gelince yaprakların sararmasını, birer birer yerlere dökülüşünü izlemek istiyorsanız, İstanbul'a çok yakın olan Maşukiye tam size göre. Yemyeşil sık bitki dokusunun içine girdiğinizde kendinizi kaybedebilirsiniz. Buraya gittiğinizde yapacağınız en iyi şey alabalık vadisinin yukarılarına doğru tırmanmak. Tırmanmak dedikse hemen çekinmeyin. Lokantaların bittiği yerde toprak yol sizi tırmanmak istediğiniz yere kadar çıkarıyor. Yanınızda çocuğunuz varsa da fark etmez. Yavaş yavaş tırmanmaya başlıyorsunuz.

Etrafınıza göz gezdirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü birbirinden ilginç yeşil dokunun içinde kestane, meşe, gibi ulu ağaçları görebilirsiniz.Yolun başında sizi hoş bir sürpriz de bekliyor. Dağlardan gelen sulardan oluşturulan şelale yazın etrafına gelenleri serinletiyor. Kışın da yağan yağışların etkisiyle daha coşarak sizleri karşılıyor. Daha da tırmanmak isterseniz suyun ana toplandığı yere çıkabilirsiniz. Burası lokantaların bulunduğu yerden yarım saatlik uzaklıkta bulunuyor. Isteyen burada dinlenip yola devam edebilir.İsteyen de dönüşe geçebilir.

Bir başka yürüyüş rotası ise, Kartepe yolu. Aracınızla, Alabalık vadisine girmeden sol taraftan Kartepe yoluna girerseniz, istediğiniz yere gidebilirsiniz. Yani aracınızı park ettikten sonra. Gerçi, aracınızla zirveye kadar da çıkabilirsiniz.


Sapanca Gölü'nün kenarı...

MAŞUKİYE'DE ATV GEZİLERİ VE SPOR
İstanbul'un yanıbaşında ve yeşillikler içinde olunca Maşukiye özellikle hafta sonları yerli turistler tarafından ve bölgeye artık yaz kış gelen Ortadoğulu turistlerden nasibini alıyor. Gerek tek tek gereksu turlarla gelen turistler, Maşukiye'de ATV kiralayarak ya da kamyondan bozma gezi araçlarıyla etrafı geziyorlar. Lokantalarda yiyorlar, alışveriş yapıyorlar. Bu bölgeye getirilen yeni bir canlılık. 

KARTEPE

Ancak bunu kışın gerçekleştirmek biraz zor.Çünkü yolun ilk kilometrelerinden sonra ulaşım zorlaşıyor. Ekim ayından itibaren zirveye çıkmak çok zor. En iyisi sıkıca giyinip yürüyüşü gerçekleştirmek.

Yol boyunca önce Çiçekli Yayla'nın sonra da Subaşı ve Motali restoranlarını görebilirsiniz. Daha da devam ederseniz karşınıza günübirlik piknik alanı olarak kullanılan Kuzuyayla Mesire yeri çıkar. Burası tepeye 4 - 5 kilometre uzaklıkta. Eğer kışın değil de yazın Kartepe'ye çıkıyorsanız, kış turizmi için hazırlanan ama ne yazık ki yıllardır bitirilemeyen zirvedeki oteller bölgesine kadar ulaşabilirsiniz. Yol boyunca durup Sapaca Gölü'nü, Adapazarı Ovası'nı tepeden seyretmeyi unutmayın.

Kısaca buraları görmeden gitmeyin deriz.

 

 

FOTOĞRAFLAR
YORUMLAR
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
FACEBOOK YORUMLARI
ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
YORUMLAR
    Henüz yorum yapılmamış...
© 1998-2020 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 25.01.2018    Toplam Ziyaretçi: 3.260.249